Už jste někdy vedli debatu se svými přáteli o tom, jaký druh kávy je tím vaším nejoblíbenějším a jak si svůj špičkový šálek kávy připravujete? Tak to jste se určitě museli dostat i k cibetkové kávě. Pokud Vám o ní vaši kamarádi sdělili i podrobnosti, a to konkrétně to, že se nejdražší káva světa získává z výtrusů, museli jste být určitě dost zděšeni, znechuceni a překvapeni.
Kopi Luwak neboli cibetková káva pochází z cibetkovité šelmy žijící v Indii, Číně, Vietnamu, na Ceylonu a v Indonésii, nazývající se ovíječ skvrnitý. Toto zvířátko se živí zrny kávovníku, které projdou jejím trávicím traktem a poté je vyloučí. V tuto chvíli přicházejí na scénu profesionální sběrači, kteří vybírají nepoškozená kávová zrna. Tito sběrači to ale nemají zdaleka tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Trus cibetek se totiž většinou nachází v horách nebo v neproniknutelném křoví. Následně se vybraná zrna pečlivě proplachují, suší a poté praží na médium, aby nedošlo k jejich zhořknutí. Lidé, kteří kávu ochutnali se nemohou shodnout, zda se její chuť podobá karamelu, hořké čokoládě nebo dokonce švestek. Své specifické aroma získává údajně díky fermentaci, ke které během trávicího procesu dochází.
Určitě Vás také napadá otázka, jak někoho mohlo napadnout vařit si kávu z výkalů cibetky. Jedna pověst tvrdí, že když zde holandští kolonisté v 19. století začali pěstovat kávu, zakázali domorodcům její sběr, protože nechtěli ať ubude a zbylo tak co nejvíce kávy na prodej. Domorodcům tak nezbylo nic jiného než vybírat kávová zrna z trusu cibetek, která se jimi živily. Když byste se ale zeptali některého z nynějších obyvatel jednoduše by Vám vysvětlil, že v této zemi prostě nepřijde nic nazmar.
Nejjednodušším řešením je sběr zrn ve volné přírodě. Díky tomu je také její cena tak vysoká (například Filipíny vyprodukují pouze půl tuny ročně). Problémem je ale velká míra poptávky, takže nezbývá nic jiného než přistupovat k cibetkovým farmám. Nepříjemností ale je, že ovíječ v zajetí často kávová zrna konzumovat nechce. A tak byl vynalezen umělý proces, při kterém dochází k již uvedené fermentaci, ale bez přítomnosti cibetek. Rozhodnete-li si tedy nějakou tu Kopi Luwak dopřát, ujistěte se, že se za tak vysokou cenu jedná skutečně o originál a nejen napodobeninu. Za kilo pravé Kopi Luwak si zaplatíte od deseti až po dvacet tisíc.