Vůbec nezáleží, zda patříte mezi ostřílené profesionály nebo se opravě automobilů věnujete jen ve svém volném čase. V obou případech pořízení vlastní autodílny nebude zrovna levná záležitost. Přesto je snem mnoha domácích kutilů pořízení vlastního autoservisu, kde by se mohli naplno věnovat činnostem, které je naplňují.
Provoz autodílny je ovšem ošetřen zákonem a není až tak jednoduché splnit jeho veškeré podmínky. Jak postupovat? Jaké vybavení by měla autodílna mít, aby vás práce v ní bavila a naplňovala?
Co říká o domácí autodílně zákon?
V případě, kdy si chcete z opravy motorových vozidel vytvořit živnost nebo alespoň příležitostně přilepšit, je zapotřebí splnit podmínky stanovené zákonem. Prostory autodílny musí splňovat veškeré stavební, technické a bezpečnostní normy. Lokalita provozovny je také důležitá, ideálně mimo obytnou zónu, kde nebude případný zápach a hluk nikoho rušit. Špatné sousedské vztahy a stížnosti místních rozhodně nejsou nejlepším začátkem pro prosperující business. Podmínky samozřejmě nejsou kladeny pouze na provozovnu, ale i na osoby, které budou servis automobilů provádět.
Autodílnu je možné zřídit pouze v objektu, který byl za tímto účelem zkolaudován dle platného stavebního zákona. Následně je zapotřebí určit odpovědnou osobu, která bude na celý provoz dohlížet. Provozovna musí být také náležitým způsobem označena. Vybavení autodílny už zákon nijak dále neupravuje, je tedy jen na vás do jaké míry se rozhodnete svůj autoservis vybavit.
Vybavení, které v žádné autodílně nesmí chybět!
Základní vybavení každé autodílny asi není zapotřebí nějak zdlouhavě představovat. Rozhodně se neobejdete bez kompresorů, hydraulických zvedáků, ručního nářadí nebo závitníků whitworth. Existuje i další vybavení, které je cenově náročnější, přesto si jejím pořízením výrazně usnadníte práci.